Ta witryna ma ograniczoną obsługę Twojej przeglądarki. Zalecamy przejście na Edge, Chrome, Safari lub Firefox.

Promocja na LATO - kończy się za chwilę! ⏰ Ciesz się dodatkowym 15% rabatem, obliczanym automatycznie przy kasie!

Darmowa dostawa i darmowy zwrot do 100 dni*

Co oznacza biżuteria z rubinem?

Coraz więcej panów decyduje się kupić swojej wybrance pierścionek zaręczynowy z rubinem. Znaczenie takiej biżuterii, jak i samego rubinu, wiąże się z miłością i namiętnością, trudno więc o lepszy symbol na początek nowej, wspólnej drogi w życiu. Dowiedz się więcej o tym pięknym czerwonym kamieniu — skąd pochodzi, jak się go wydobywa i co oznacza biżuteria z rubinem w różnych kręgach kulturowych.

Rubin — szlachetny kamień o wyjątkowej twardości

Rubin jest kamieniem szlachetnym o barwie od różowej do krwistoczerwonej. Jest odmianą minerału korundu (tlenku glinu). Rubin jest jednym z tradycyjnych kardynalnych kamieni szlachetnych, obok ametystu, szafiru, szmaragdu i diamentu. Słowo rubin pochodzi od łacińskiego słowa ruber, oznaczającego kolor czerwony. Barwę rubinu zawdzięczamy obecności chromu w jego sieci krystalicznej. Najpopularniejszym szlifem rubinów jest szlif owalny. Inne popularne szlify to poduszka, gruszka i markazyt.

Rubiny mają twardość 9 w skali Mohsa, co czyni je jednymi z najtwardszych kamieni szlachetnych. Ta twardość w połączeniu z trwałością sprawia, że rubiny nadają się do stosowania w każdym rodzaju biżuterii. Szczególnie popularne są naszyjniki z kamieniami szlachetnymi, w których rubin gra pierwsze skrzypce, oraz wspomniane pierścionki zaręczynowe.

Najcenniejsze rubiny - które z nich są szczególnie poszukiwane?

Jakość rubinu zależy od jego koloru, szlifu i czystości, które wraz z masą karatową wpływają na jego wartość. Najcenniejszą barwą jest czerwień z delikatnym niebieskim odcieniem, zwana gołębią krwią. Jest znacznie droższa od innych rubinów o podobnej jakości. Rubiny wykazują silny pleochroizm, co oznacza, że występują w różnych odcieniach. Można spotkać kamienie o barwach od jasnoróżowej przez pomarańczową aż do purpury.

Po kolorze ważna jest również czystość: podobnie jak w przypadku diamentów, czysty kamień będzie droższy. Jednak rubin bez inkluzji (ciał obcych znajdujących się w minerale) w postaci rutylu może wskazywać na to, że kamień został poddany obróbce.

Gdzie wydobywane są rubiny?

Rubiny są wydobywane niemal na całym świecie, jednak głównych ich źródłem jest Dolina Mogok w Górnym Myanmar (Birma). Rubiny z Mogok były i nadal są często nazywane „rubinami birmańskimi”. W ostatnich latach rubiny wydobywano także w Tajlandii, Afganistanie, Pakistanie, Sri Lance i Tanzanii. Co ciekawe, niewielkie złoża rubinów odkryto również w Polsce, głównie na terenie Sudetów.

Znaczenie rubinów — co oznacza biżuteria z rubinem?

Jak wielu innym kamieniom, rubinowi przypisuje się pewną symbolikę. Ze względu na swoją barwę jest często kojarzony z miłością i pasją. To dlatego biżuteria z rubinem stanowi prezent mający zaklinać uczucie na całe życie.

Stanowi też symbol władzy — rubiny często pojawiały się w królewskiej biżuterii, zdobiły korony i berła. W starożytności rubiny uważano za rodzaj amuletów chroniących przed chorobami i innymi nieszczęściami. Aby tak działały, noszono je po lewej stronie ciała, od serca. Swoim posiadaczom miały zapewniać też odwagę i energię do działania.

Wzmianki o rubinie pojawiają się w wielu starożytnych dziełach — w Biblii aż czterokrotnie. Pada tam zdanie, że rubin jest najcenniejszym z 12 głównych kamieni szlachetnych.

Ezoteryczne źródła podają, że energia rubinu to obfitość, siła, wigor. Osoby noszące przy ciele rubin mają szybciej odnajdywać swoją życiową drogę i łatwiej korzystać ze swoich mocnych stron. Kamień ten ma wspierać również zdrowie, wypełniając dziury w polu energetycznym i przywracając energię w stanach wyczerpania i chandry. Jego czerwony kolor kojarzono również z krwią, dlatego był uważany za lek na anemię, pobudzenie krążenia, oczyszczenie krwi i przywrócenie odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

Rubin jako kamień urodzeniowy i zodiakalny

Rubin uważany jest za kamień osób urodzonych w lipcu. Ma on również powiązanie z niektórymi znakami Zodiaku. Jego noszenie polecane jest Koziorożcom, którym ma dawać motywację do działania i pomagać w podejmowaniu trudnych decyzji. Pasuje też do temperamentnych Baranów i Lwów.

Biżuteria z rubinem — jaką wybrać?

Pierścionki z kamieniami szlachetnymi o czerwonej barwie często pełnią rolę pierścionków zaręczynowych. To dlatego rubin jest tak popularny wśród narzeczonych. Ale i pary o dłuższym stażu doceniają piękno tych kamieni. 40 rocznica ślubu to rubinowe gody, dlatego rubinowe kolczyki z kamieniami szlachetnymi stanowią wspaniały prezent na tę okazję.

Czerwony rubin ciekawie wygląda w oprawie z białego złota, które wydobywa i wzmacnia jego blask. Dobrym połączeniem jest także żółte złoto i rubin. Znaczenie tego ognistego kamienia zostaje podkreślone przez ciepły odcień złota. Zawieszki z kamieniami rubinu w takiej oprawie na pewno spodobają się paniom z temperamentem.

Jeśli zastanawiasz się, jaką biżuterię z rubinem wybrać, przejrzyj ofertę naszego sklepu. Venetia Jewels to biżuteria online w najlepszym stylu!

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją