Ta witryna ma ograniczoną obsługę Twojej przeglądarki. Zalecamy przejście na Edge, Chrome, Safari lub Firefox.

Odbierz dodatkowe 15% rabatu - Obliczane automatycznie

Darmowa dostawa - Przy zamówieniach powyżej 500 zł

Do każdego zamówienia sadzimy 1 drzewo

Darmowa dostawa do Paczkomat Inpost albo kurier DPD.

100 dni na darmowy zwrot*

Co oznacza biżuteria z ametystem?

Jednym z najpopularniejszych kolorowych kamieni szlachetnych jest ametyst. Znaczenie tego kamienia, jego symbolikę, a także najważniejsze właściwości poznasz dzięki temu artykułowi. Dowiedz się więcej o ametystach, zanim zdecydujesz się na biżuterię z tym kamieniem.

Ametyst - podstawowe informacje

Ametyst to kamień, który jest ceniony za swoje piękno, ale jest też wiele innych właściwości, które czynią go wyjątkowym. Z punktu widzenia chemii, ametyst jest ;odmianą kwarcu i ma taki sam skład chemiczny. Zawiera glin i tlenek żelaza. Ciemność lub intensywność jego fioletowego koloru może się zmieniać od jasnego do bardzo głębokiego, w zależności od ilości obecnego w nim żelaza. Ametysty występuje także w innych kolorach — znajdowano jego kryształy niemal we wszystkich odcieniach tęczy. Najbardziej poszukiwane są bladsze odcienie różowo-fioletowe, jasna lawenda i róża.

Ametyst jest kamieniem naturalnym, więc będzie miał pewne inkluzje i pęknięcia. Normalne są również widoczne gołym okiem przebarwienia i wrostki — świadczą one tylko o oryginalności kamienia.

Ametyst jest dość odporny na ścieranie. Jego twardość wynosi od 6,5 do 7 w skali Mohsa. Tę właściwość można wykorzystać do rozpoznania, czy kamień jest prawdziwy. Wystarczy spróbować zarysować go stalowym nożem. Jeśli pozostanie po tym rysa, na pewno nie był to ametyst.

Najwięcej ametystów występuje w Brazylii. Spore złoża znajdują się również w Kanadzie, Indiach, Boliwii, USA, Rosji, Chinach i Japonii. W Polsce ametyst można znaleźć w okolicach Szklarskiej Poręby.

Najbardziej znane ametysty na świecie to kamień wystawiony w Muzeum Brytyjskim w Londynie, o wadze 343 karatów oraz kamień w Smithsonian Institution w Waszyngtonie, o wadze 1362 karatów. W skarbcu watykańskim znajduje się papieski pierścień z imponujących rozmiarów ametystem.

Ametyst — znaczenie symboliczne

Nazwa amethystos w języku greckim oznacza „nie pijany” - starożytni Grecy wierzyli bowiem, że klejnot ten chroni przed upiciem się. To dlatego umieszczano ametysty na kielichach i zabierano je ze sobą na uczty.

Legenda głosi, że pierścień z ametystem nosił święty Walenty. To dlatego w średniowieczu znacznie ametystu było powiązane z prawdziwą, głęboką miłością. Z czasem, ze względu na jego kolor, polubili go władcy i szlachta. Damy chętnie nosiły kolczyki z kamieniami szlachetnymi ametystu. Większe kamienie zdobiły berła Katarzyny Wielkiej i królów brytyjskich. Chętnie sięgali po niego także możni kościoła. Papieże, opaci i prałaci często nosili krzyże, na których widniał ametyst. Znaczenie kamienia połączono w ten sposób z władzą i szlachetnym urodzeniem.

Ametysty były popularne również we wschodnich kręgach kulturowych. W Tybecie od wieków tworzono naszyjniki z kamieniami szlachetnymi ametystu przeznaczone do modlitw (mala — odpowiednik różańca). Miały one pomagać w oczyszczaniu umysłu przed przystąpieniem do medytacji.

Kamień ametyst — znaczenie mistyczne

Wiele osób wierzy, że ametyst może być używany jako wsparcie w rozwoju duchowym, sposób na wzmocnienie intuicji i kreatywności. Ma on również oczyszczać przestrzeń, tworząc w pokoju, domu czy samochodzie ochronną bańkę wokół posiadacza. W związku z tym warto go umieścić w pokoju osoby chorej, by wesprzeć proces zdrowienia.

Dla tych, którzy wierzą w mistyczne znaczenie kamieni, ametyst łączy się z Czakrą Korony i Trzeciego Oka. Ułatwia wejście w stan medytacji i połączenie umysłu z Wyższą Jaźnią.

Jak noszenie biżuterii z ametystem wpływa na zdrowie?

Ametyst był używany do tworzenia biżuterii przez wieki — głównie ze względu na jego trwałość i niezwykłą barwę. To ozdoba, która jest w stanie przetrwać lata. Dziś biżuteria z ametystem jest popularna głównie ze względu na jej właściwości. Osoby, które wierzą w korzystne oddziaływanie kamieni szlachetnych na człowieka, twierdzą, że ametyst ma działanie uspokajające, pomaga w bezsenności, niepokoju i depresji.

Noszenie ametystu blisko ciała ma prowadzić do większej samokontroli, zmniejszać wpływ emocji na podejmowane decyzje i równoważyć nastroje. Mówi się też, że ametysty pomagają w koncentracji i w skupieniu, a także poprawiają pamięć. Jest to więc dobry kamień dla wszystkich, którzy pracują umysłowo.

Ametysty pomagają w kłopotach ze snem: bezsennością, nocnymi przebudzeniami. Poprawiają jakość snu i sprawiają, że człowiek, który je nosi (albo trzyma ametyst pod poduszką), budzi się bardziej wypoczęty.

Noszenie ametystu wspiera również wiele narządów: ułatwia prawidłową pracę serca i płuc, pomaga regulować ciśnienie krwi, zapobiega miażdżycy, łagodzi bóle głowy.

Jaką biżuterię z ametystem wybrać i komu warto ją podarować?

Ametysty w formie naszyjnika czy bransoletki to tradycyjny prezent ofiarowany na 6. rocznicę ślubu. Niezależnie od stażu związku można podarować go, by wzmocnić uczucie między dwojgiem ludzi — zgodnie z jego pierwotną symboliką. Ametysty często zdobią też pierścionki z kamieniami szlachetnymi. Taki pierścionek z białego lub tradycyjnego złota, z okrągłym ametystem w otoczeniu diamentów idealnie sprawdzi się w roli pierścionka zaręczynowego. Z kolei dla osób, które chciałyby nosić ametyst jako amulet, polecane są zawieszki z kamieniami średniej wielkości.

Co oznacza biżuteria z ametystem darowana w prezencie? Przede wszystkim szczere uczucie i chęć ochrony bliskiej osoby.

Jeśli szukasz ozdób z ametystem, biżuteria online w Venetia Jewels na pewno zaspokoi Twoje potrzeby.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją