Ta witryna ma ograniczoną obsługę Twojej przeglądarki. Zalecamy przejście na Edge, Chrome, Safari lub Firefox.

Promocja na LATO - kończy się za chwilę! ⏰ Ciesz się dodatkowym 15% rabatem, obliczanym automatycznie przy kasie!

Darmowa dostawa i darmowy zwrot do 100 dni*

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Twój ukochany zamierza poprosić Cię o rękę, a Ty zastanawiasz się, jakie zwyczaje panują w Polsce i na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? A może planujesz oświadczyny i chcesz zadbać, by wszystko tego dnia było idealne? Tradycje związane z zaręczynami zmieniały się na przestrzeni lat i różnią się w zależności od kraju. Sprawdź, na której ręce i palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, by uniknąć niezręczności i wahania w jednym z najważniejszych momentów swojego życia.

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?

Chcesz kupić pierścionek zaręczynowy dla swojej ukochanej? W takim razie musisz wiedzieć, na którym palcu będzie go nosić. Dzięki temu wybierzesz odpowiedni rozmiar biżuterii i nie będziesz mieć wątpliwości, jak się zachować, kiedy poprosisz partnerkę o rękę. To, na jakim palcu nosi się pierścionek, powinno również zaciekawić każdą kobietę, która w najbliższym czasie planuje zostać żoną. Dzięki temu uniknie zakłopotania, gdy usłyszy to szczególne pytanie.

Istnieje wiele tradycji związanych z oświadczynami, a jedna z nich dokładnie określa, na który palec założyć pierścionek zaręczynowy. Nie musisz więc martwić się, że dokonasz złego wyboru. Podobnie jak za granicą, w Polsce pierścionek zaręczynowy nosi się na palcu serdecznym – tym, który jest najbliżej małego palca. Tradycja ta miała swój początek już w starożytnej Grecji. Opierała się na przekonaniu, że w palcu serdecznym lewej ręki znajduje się żyła miłości płynąca prosto do serca.


Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

Masz wątpliwości, na której ręce powinno się nosić pierścionek zaręczynowy? Nic dziwnego! Związane z tym zwyczaje różnią się w zależności od danej kultury i nie zawsze wyglądały tak, jak w dzisiejszych czasach. O ile to, na jakim palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, jest jasne, wybór odpowiedniej dłoni nie jest już tak oczywisty.

Obecnie w Polsce, w przeciwieństwie do wielu innych państw, pierścionek zaręczynowy nosi się na prawej ręce. Dawniej było jednak zupełnie inaczej. Wszystko zmieniło się w czasach powstania styczniowego, gdy kobiety przełożyły swoje obrączki z lewej strony na prawą w geście żałoby. To właśnie tradycja związana z historią oraz przekonanie, że prawa ręka służy do najważniejszych czynności zdecydowały, na której dłoni nosi się pierścionek zaręczynowy w naszym kraju.

A jak jest w innych państwach? Na której ręce nosi się pierścionek u naszych zachodnich sąsiadów? W zdecydowanej większości krajów to, na której dłoni nosi się pierścionek zaręczynowy, jest zgodne z wizją starożytnych Greków, którzy uważali, że to palec serdeczny lewej ręki jest odpowiedni do noszenia biżuterii zwiastującej ślub.

Na której ręce nosi się obrączkę?

Wiesz już, jak wyglądają polskie tradycje dotyczące pierścionka zaręczynowego – na który palec należy go założyć i na której ręce nosić. A co z obrączką? Podobnie jak w przypadku biżuterii zaręczynowej obrączkę zakładamy na palec serdeczny prawej ręki. Zasada ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może się jednak zdarzyć, że spotkasz osobę, która nosi obrączkę na lewej dłoni. Na ten krok często decydują się osoby, które straciły swoją drugą połówkę. Noszenie obrączki na lewej ręce może też wynikać z osobistych preferencji – i nie ma w tym niczego złego.

Jak więc nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie? Są trzy możliwości:

  • część kobiet decyduje się na noszenie pierścionka zaręczynowego i obrączki na jednym palcu,
  • popularnym rozwiązaniem jest zakładanie obrączki na prawą dłoń, a pierścionka zaręczynowego na lewą,
  • można zrezygnować z noszenia pierścionka zaręczynowego i zachować go jako piękną pamiątkę.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Podsumowanie

W Polsce pierścionek zaręczynowy, podobnie jak obrączkę, nosi się na palcu serdecznym prawej dłoni. Wynika to z głęboko zakorzenionej tradycji i przekonań, które sięgają wielu lat wstecz. Zasada mówiąca o tym, na której ręce oraz palcu nosi się obrączkę i pierścionek zaręczynowy, jest jednak tylko zwyczajem. Jeśli więc wolisz nosić biżuterię w inny sposób – masz do tego pełne prawo. Najważniejsze, by chodzenie w pierścionku zaręczynowym i obrączce było dla Ciebie komfortowe i dawało Ci radość każdego dnia.

Interesuje Cię wyjątkowa biżuteria online? Sprawdź ekskluzywne złote pierścionki oraz pierścionki z kamieniami marki Venetia. Gwarantujemy, że dzięki nim wywołasz uśmiech na twarzy ukochanej osoby!

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją