This site has limited support for your browser. We recommend switching to Edge, Chrome, Safari, or Firefox.

Receive an additional 15% discount on checkout !

Free delivery - For orders over PLN 500

We plant 1 tree for each order

Free delivery by -Paczkomat Inpost or DPD courier .

100 days for free returns*

Co oznacza biżuteria z topazem?

Jednym z najpopularniejszych kamieni szlachetnych używanych do wyrobu biżuterii jest błękitny topaz. Znaczenie tego kamienia to, według starożytnych źródeł, pewność siebie, bogactwo, a w zależności od jego wybarwienia także spokój lub pomyślność. To dość rzadki kamień, co czyni go jeszcze cenniejszym okazem w prywatnej kolekcji biżuterii. Dowiedz się więcej o tym klejnocie — skąd się bierze, w jakich odmianach występuje i jakie jest znaczenie kamieni topazu w różnych kulturach.

Topaz - wszystko, co warto o nim wiedzieć

Topaz jest kamieniem szlachetnym z grupy krzemianów — dokładniej jest to minerał krzemianowy glinu i fluoru o wzorze chemicznym Al2SiO4(F,OH)2. Kryształy topazu są najczęściej pryzmatyczne, zakończone piramidami i dipiramidami.

Topaz występuje w wielu różnych kolorach. Najczęściej spotykane odcienie to żółty, brązowy i pomarańczowy. Inne kolory topazu to: różowy, czerwony, niebieski, zielony i fioletowy. Najbardziej cenionym odcieniem jest jasnoniebieski (Sky Blue), niebieski (Swiss Blue) i ciemnoniebieski (London Blue). Niestety, trudno znaleźć taki kamień w naturze — jest prawdziwą rzadkością. Kolor topazu można jednak zmienić poprzez napromieniowanie i obróbkę termiczną.

Topaz jest bardzo twardym i trwałym kamieniem — jego twardość sięga 8 w skali Mohsa (dla porównania, diamenty mają na tej skali 10 punktów). To czyni go idealnym kamieniem szlachetnym do codziennego noszenia w biżuterii. Jest chętnie kupowany przez panie, które lubią nosić na co dzień kolczyki z kamieniami szlachetnymi, czy niewielkie zawieszki z kamieniami o wyjątkowym blasku i barwie.

Osoby, które przy wyborze biżuterii kierują się tylko tym, jak pięknie wygląda topaz, znaczenie tego kamienia może nieco zaskoczyć. Przyjrzyjmy mu się dokładniej.

Topaz - znaczenie i symbolika kamienia

Nazwa topaz pochodzi od sanskryckiego słowa oznaczającego ogień - „tapza”. Inna teoria mówi, że nazwę wzięto od greckiej wyspy Topázios, gdzie występowały liczne okazy tych pięknych kamieni.

Starożytni Grecy mówili, że topaz jest darem od bogów, który ma moc chłodzenia i uspokajania namiętności. W średniowieczu przypisywano mu moc łamania magicznych zaklęć i chronienia osoby noszącej go przed krzywdą - dlatego na amulety ochronne często wybierano właśnie topaz. Symbolika tego kamienia przemawiała również do marynarzy, którzy zabierali go w dalekie wyprawy. Wierzyli, że topaz ma moc wyciszania morza i chroni przed sztormem.

W ezoteryce topaz odpowiada czakrze gardła, związanej z komunikacją. W związku z tym jest polecany osobom nieśmiałym lub mało asertywnym. Ma im pomagać w nawiązywaniu kontaktów, ułatwiać wyrażanie własnych emocji. Pomaga również osobom nadmiernie racjonalnym usłyszeć swój wewnętrzny głos, otworzyć się na podszepty intuicji. Mówi się, że topaz ma różne moce, w tym uzdrawiającą, ochronną i podkreślającą piękno osoby noszącej go.

Topaz - wpływ na zdrowie i samopoczucie

Starożytne źródła podawały, że topaz bardzo korzystnie wpływa na zdrowie. Osobom, które go noszą miał dodawać energii, wspierając w stanach depresji i nadmiernego wyczerpania. Uważano również, że opóźnia starzenie — naszyjniki z kamieniami szlachetnymi topazu były więc ulubioną biżuterią arystokratek, które chciały na długo zachować urodę.

Topaz miał również pomagać w obniżeniu zbyt wysokiego ciśnienia krwi, wspierać prawidłową pracę tarczycy, układu pokarmowego, znosić bóle głowy, nawet te migrenowe. Wkładano go pod poduszkę, aby pomagał w zasypianiu. ; Przypisywano mu działanie regulujące i wyciszające.

Biżuteria z topazem — znaczenie. Dla kogo będzie odpowiednia?

Topaz jest kamieniem urodzeniowym dla listopada. Jest także kamieniem szlachetnym dla zodiakalnych Strzelców. Pomaga im w podążaniu za wytyczonymi sobie celami i przekuciem energii w konkretne działanie, które przyczyni się do spełnienia marzeń. Oczywiście nie znaczy to, że osoby spod innych znaków nie mogą go nosić.

Piękne kolory i wyjątkowy połysk topazu dodadzą uroku każdej kobiecie. Biżuterię z niebieskim topazem chętnie wybierają osoby o niebieskich oczach. Na uniwersalny prezent sprawdzają się topazy mleczne i przezroczyste. Panie, które lubią pierścionki z kamieniami szlachetnymi, często decydują się na topaz w otoczeniu małych cyrkonii. To kamień, który wygląda równie dobrze w otoczeniu żółtego, jak i białego złota — każde wydobywa z niego nieco inny rodzaj blasku.

Jeśli szukasz biżuterii z topazem, sprawdź ofertę naszego sklepu. Venetia Jewels to oryginalna biżuteria online, która zachwyci Cię mnogością wzorów i modeli. Znajdziesz tu pierścionki, zawieszki, naszyjniki i bransoletki z pięknie oszlifowanych kamieni szlachetnych — gotowe, by podarować je komuś w prezencie, albo by ucieszyć właśnie Ciebie.

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published